• Alt=""
    19 okt. 2024

    Avbrutna dykningar på Gribshunden

    Danske kung Hans flaggskepp Gribshunden sjönk 1495 i Ronneby skärgård och är ett av världens bäst bevarade 1400-talsskepp. Nyligen var Vraks marinarkeologer på plats.

  • Ett avlångt undervattensobjekt, märkt S/S Skytteren, visas i grönt till gult mot ljus bakgrund med nordpil och rutnät.
    06 feb. 2023

    Miljöfarliga vrak

    Förlista fartyg på Östersjöns botten innehåller olja som riskerar att läcka ut och skada djur och natur.

  • En vit båt med kustbevakningens logga på ligger förtöjd vi en båtplats. Det snöar och två personer diskuterar vid aktern av båten.
    04 dec. 2023

    Misstänkt fornminnesbrott på Bodekull

    Utanför Dalarö i Stockholms skärgård vilar skeppet Bodekull, som sjönk år 1678. Nu har föremål från vraket flyttats och eventuellt försvunnit.

  • Konturerna av ett utskuret lejonhuvud syns på en av stockarna bland vrakdelar.
    20 okt. 2024

    Möt Äpplet i ny utställning

    I höst kan du hänga med under ytan, ner till arbetet med att undersöka Vasas systerskepp Äpplet, i en ny fotoutställning.

  • En illustration över ett vrak som syns på havsbotten och två mindre skepp på vattenytan som ser ut att försöka bärga det.
    27 jan. 2023

    Nytt ljus över Vasas bärgning

    I sin bok berättar Carl Olof Cederlund som själv deltog i utgrävningen av Vasa 1961 om tidiga bärgningsförsök.

  • En dykare ses undersöka ett vrak på botten.
    31 jan. 2023

    Podd om Äpplet

    I senaste avsnittet av podcasten History Hit är temat det svenska vraket Äpplet.

  • En bemannad polisbåt glider genom skärgården.
    14 sep. 2023

    Så bevaras Osmundvraket

    Marinarkeologer från Vrak har i veckan dykt ihop med sjöpolisen. Målet är att skydda det historiska Osmundvraket.