
NPF-anpassad visning för barn och ungdomar
Välkommen till en NPF-anpassad visning för barn tillsammans med medföljande vuxen samt för ungdomar upp till 18 år!
Följ med ner i Östersjöns dolda värld under en lugn och tillgänglig visning på Vrak. Tillsammans med våra museivärdar Eric och Christopher upptäcker vi berättelser om skepp, människor och föremål som vilat på havsbotten i hundratals år.
Under visningen rör vi oss i mindre grupp och i ett lugnare tempo genom museets utställningar. Vi tittar närmare på vrak och fynd från Östersjön och pratar om vad de kan berätta om livet till sjöss, om katastrofer, vardag och om spåren efter människor som levt före oss.
Vad betyder NPF-anpassad visning?
- Visning i mindre grupp med max 20 personer
- Visning kvällstid när det är lugnare i museet
- Tydlig struktur och gott om tid under hela besöket
- Visning tillsammans med museipedagog
På Vrak möter du en undervattensvärld genom föremål, bilder, projiceringar och digitala upplevelser. Här kommer du nära vrak som legat gömda i Östersjön under mycket lång tid.
Var möts vi upp?
I Vraks entré. Museipedagogen möter upp gruppen där.
När?
15 oktober kl. 18.00 - 19.00
26 november 18.00 - 19.00
Boka in dig på ett av tillfällena.