Fartyget byggdes på flottans varv vid Stigberget i Göteborg och var färdigt 1663. Ett förgyllt snidat äpple på akterkastellet visade skeppets namn: Riksäpplet. Fartyget seglades upp till Stockholm men blev sedan liggande där fram till 1674.

Året därpå bröt krig ut med Danmark och Riksäpplet löpte ut tillsammans med resten av flottan. Expeditionen slutade i ett fiasko; redan vid Gotland tvingades man vända på grund av sjukdomar ombord.

1676 var flottan redo för ett nytt försök, men när man stötte ihop med en dansk-holländsk flotta vid Öland 1 juni gick ingenting svenskarnas väg. Två av de största svenska fartygen gick under och resten av flottan flydde norrut. Några fartyg, bland annat Riksäpplet, sökte skydd vid Dalarö skans i Stockholms skärgård. Men i en våldsam storm 5 juni slet sig skeppet från sina förtöjningar, grundstötte och sjönk på 16 meters djup.

Flottan gjorde försök att bärga fartyget, men misslyckades. På 1920-talet fick bärgningsbolaget Olschanski tillstånd att bland annat ta upp virke, som sedan såldes för att tillverka exklusiva möbler.

Idag återstår aktern och en del av babords spant. Några av spanten på babordssidan är cirka 2–3 meter höga och här finns även bordläggning kvar. Vrakets inre delar är täckta av stora mängder vrakspillror. Bland dessa finns rester av kabyssen, tunnor och en del tågvirke.

Fakta

Djup

7-16 meter

Byggd

1659-63

Längd

48 meter

Bredd

12 meter

Förlist

1676

Fartygstyp

Krigsskepp